Evo koliko štede Hrvati
- HrvatskaNASLOVNA
- 4. studenoga 2024.
Iako 53% hrvatskih građana smatra da im se financijska situacija pogoršala u posljednje dvije do tri godine, prosječni iznos mjesečne štednje među štedišama povećao se za 4 eura u odnosu na 2023. godinu te sada iznosi 77 eura, izvjestila je Erste grupa. Pritom ih 23% uopće ne štedi, dok među štedišama, najveći broj (31%) mjesečno odvaja 51 do 100 eura. Pokazali su to rezultati istraživanja koje je agencija IMAS provela u srpnju i kolovozu za potrebe Erste Groupa na uzorku od 500 ispitanika. Istraživanje koje se provodi svake godine i sustavno prati uzorke štednje i ulaganja u Hrvatskoj, pokazalo je da su prije deset godina štediše u Hrvatskoj u prosjeku odvajali oko 60 eura mjesečno, a prije pet godina nešto više od 62 eura.
Najveći prosječni iznos među onima koji štede,105 eura mjesečno, uštedi srednja dobna skupina, od 35 do 59 godina, slijede mladi od 15 do 34 godine s iznosom od 71 eura, dok starija dobna skupina, od 60 i više godina uštedi u prosjeku 42 eura mjesečno. Većina štediša (66%) i dalje štedi na način da odvaja iznos koji im ostane na kraju mjeseca ili godine, naspram 34% onih koji odvajaju unaprijed određen fiksni iznos. Kao i dosad, muški štediše u prosjeku uštede nešto veći iznos, 82 eura, u odnosu na 70 eura koliko uštede žene koje štede. Ipak, važnost štednje među hrvatskim građanima ostala je na sličnoj razini kao i prošle godine pa tako 68% ispitanika štednju smatra izrazito ili jako važnom.
U usporedbi sa štedišama u zemljama srednje i istočne Europe, Austrijanci u prosjeku štede 308 eura mjesečno, slijede ih Česi (134 eura) i Slovaci (133 eura), dok Mađari prosječno uštede 116 eura. Manje od Hrvata štede Rumunji (72 eura) i Srbi (55 eura). U odnosu na prošlu godinu, najveće povećanje prosječne mjesečne štednje zabilježeno je kod štediša u Mađarskoj koji izdvajaju čak 11 eura više. S druge strane, jedini koji štede manje nego lani su Česi, s razlikom od 10 eura naspram prošlogodišnjeg prosjeka mjesečne štednje.
Ilustracija/KP