Obdukcije nakon covida pokazale iznenađujuće stvari

Obdukcije nakon covida pokazale iznenađujuće stvari

Covid-19 definira se kao respiratorna infekcija, ali učinci novog koronavirusa nisu ograničeni na jedan organ. Obdukcije koje se provode kod preminulih od ovog virusa ukazuju na njegovo postojanje u cijelom tijelu, uključujući pluća, srce, slezenu, bubrege, jetru, debelo crijevo, prsni koš, mišiće, živce, reproduktivni trakt, oko, ali i mozak.

U jednom od slučajeva, ostaci novog koronavirusa pronađeni su u mozgu preminulog pacijenta 230 dana nakon što je osoba prvi puta počela osjećati simptome, prenosi ScienceAlert.

“Naši podaci pokazuju da kod nekih pacijenata covid može uzrokovati sustavnu infekciju i rasti u tijelu mjesecima”, zaključuju autori studije, predvođeni istraživačima s Nacionalnog instituta za zdravlje Sjedinjenih Država (NIH).

U prošlosti su obdukcije onih koji su se zarazili koronom pokazivale preliminarne znakove širenja na više organa, s genetskim ostacima virusa koji su se pojavljivali u bezbroj tkiva, organa i tekućina.

U srpnju 2020. godine, daljnje obdukcije pokazale su dokaze krvnih ugrušaka u gotovo svim vitalnim organima onih koji su se zarazili covidom. Novo istraživanje NIH-a sada replicira i potvrđuje te rezultate detaljnije nego ikad prije.

Istraživači sugeriraju da su njihova najnovija otkrića do sada najopsežnija analiza stanične postojanosti korone u ljudskom tijelu.

Studija je uključivala 44 obdukcije, u kojima su istraživači pažljivo otkrili i kvantificirali razinu glasničke RNK iz covida na 85 lokacija i tekućina. Ove genetske informacije ukazuju na to gdje se virus mogao razmnožavati tijekom života osobe.

U autopsijama obavljenima od travnja 2020. do ožujka 2021., istraživači su otkrili da su starije, necijepljene osobe koje su umrle od covida pokazivale obilne znakove replikacije korone na ukupno 79 lokacija i tjelesnih tekućina.

Štoviše, neke od promjena bile su očite unutar dva tjedna nakon što su se prvi simptomi počeli pojavljivati.

Zanimljivo, dok su pluća pokazivala najviše upala i ozljeda, mozak i drugi organi često nisu pokazivali značajne promjene tkiva unatoč značajnom virusnom opterećenju.

Autori nisu sigurni zašto je to tako. Može biti, na primjer, da ljudski imunološki sustav nije tako dobar u ciljanju tih drugih mjesta u usporedbi s plućima.

U kasnijim fazama oporavka od covida, istraživači su pronašli dokaze da su pluća bila manje zaražena nego što su bila u početku, dok druge lokacije nisu pokazale ni približno toliko poboljšanje.

“Naši rezultati pokazuju da se virus može proširiti po cijelom tijelu, iako je najveće opterećenje covida u respiratornim tkivima”, zaključuju istraživači.

Razumijevanje načina na koji se covid širi i opstaje u ljudskom tijelu moglo bi otkriti mnogo o tome zašto neki pacijenti pate od dugotrajne bolesti covida.

Antivirusni lijekovi mogli bi pomoći ljudskom imunološkom sustavu da očisti virusne stanice iz tkiva, organa i tekućina do kojih bi inače bilo teško doći. Možda bi mogli može pomoći i u smanjenju dugotrajnih simptoma.

“Nadamo se da ćemo ponoviti podatke o postojanosti virusa i proučiti odnos s dugim covidom. U manje od godinu dana imamo oko 85 slučajeva i radimo na proširenju tih napora”, kaže jedan od autora, Stephen Hewitt, iz Nacionalnog instituta za rak.

Ilustarcija: WHO

Povezane vijesti

Javnozdravstvenom akcijom obilježen Mjesec svjesnosti o raku debelog crijeva

Javnozdravstvenom akcijom obilježen Mjesec svjesnosti o raku debelog crijeva

Rak debelog crijeva predstavlja ozbiljan javnozdravstveni problem i jedan je od vodećih uzroka smrtnosti u Hrvatskoj. Naime, Hrvatska se nalazi na četvrtom mjestu u Europskoj uniji po broju novooboljelih, no…
ZAR  OPET?! Znanstvenici zabrinuti zbog promjena na poznatom virusu

ZAR OPET?! Znanstvenici zabrinuti zbog promjena na poznatom virusu

Vijest je izazvala uzbunu: Kineski znanstvenici otkrili su nova svojstva koronavirusa kod šišmiša. Radi se o virusu HKU5-CoV-2 koji bi mogao zaraziti ljude. Brzo su se probudila sjećanja na početak…
Promjene vremena utječu na zdravlje, evo tko se treba posebno paziti

Promjene vremena utječu na zdravlje, evo tko se treba posebno paziti

Oscilacije temperature zraka negativno utječu na zdravlje građana, bez obzira na to koje su dobi. To nije subjektivan dojam, nego znanstveno utemeljena činjenica – vrijeme utječe na naše opće stanje,…