Za traženo radno mjesto nude i 15 tisuća eura bonusa, ali nitko ne želi doći raditi

Za traženo radno mjesto nude i 15 tisuća eura bonusa, ali nitko ne želi doći raditi

Više od stotinu ordinacija nema stalnog liječnika, a pacijente svaki dan dočeka drugi. Na natječaje se nitko ne javlja godinama, pa ima gradova koji nude i 15.000 eura samo za dolazak u njihove ambulante.

Tko će je dočekati u ordinaciji, gospođa Maja Volarić ne zna do posljednjeg trenutka. “Prošli tjedan nije se znalo, a ni ovaj se ne zna. Svaki dan je neki drugi doktor, ima ordinaciju, dođe tu tri-četiri sata”, kazala je Maja Volarić reporterki Dnevnika Nove TV Martini Bolšec Oblak.

U Dubravi kraj Vrbovca dvije od tri ambulante nemaju stalnog liječnika obiteljske medicine, pa im uskaču liječnici iz hitne pomoći. Oni svaki tjedan dobivaju novi raspored, prvi dio smjene odrade u jednoj ambulanti, a drugi dio smjene u drugoj.

“Danas je radni dan počeo u 7 sati, u Gregurevcu, u mojoj ambulanti. I onda sam došao tu, u 14 sati počeo sam raditi u Križevcima i tu sam do 7, pola 8”, objašnjava.

Naporno je liječnicima, ali i pacijentima. “Nije u redu jer jedan liječnik da neku preporuku, drugi dan dođeš i onda opet nešto drugo, katastrofa”, smatra Ljerka. U Kloštaru Podravskom u ordinaciji je samo medicinska sestra Ivana Pavunić, a liječnik radi na daljinu. “Trenutačno ovdje imam tri puta tjedno liječnika, a dva puta se radi na daljinu. Liječnik je u nekoj drugoj ispostavi koja je najbliže”, tvrdi.

Ni novcem ne mogu privući mlade

Primarna medicina devastirana je već desetljećima, ordinacije su prazne i zbog odlazaka na specijalizacije, koje se konačno raspisuju, ali i koje traju četiri godina. Gradovi zato plaćaju liječnicima samo da dođu u njihove ordinacije kao u Križevcima, gdje još traže pedijatara.

“Iznosi su 15.000 eura godišnje za dolazak specijalista, natječaji su konstantno i čekamo da nam netko dođe, da nam se jave”, kazala je ravnateljica Mirjana Hanžeković.

U Slavonskom Brodu od četiri ginekološke ordinacije u tri se liječnici izmjenjuju. Natječaji za primarnu medicinu u cijeloj Hrvatskoj stoje otvoreni.

“Mi svake godine otvaramo specijalizaciju iz ginekologije. Ja sam ovdje šest godina i ove godine prvi se put netko javio na natječaj iz ginekologije”, zaključila je ravnateljica doma zdravlja Slavonski Brod Lidija Grčić.

I grad Zagreb ima tridesetak otvorenih natječaja za posao, manjak liječnika više nije problem samo ruralnih sredina ili otoka već cijele Hrvatske.

Foto: Ilustracija

Povezane vijesti

Grad Varaždin ugostiteljima produžio radno vrijeme tijekom utakmica Hrvatske na SP-u 2026.

Grad Varaždin ugostiteljima produžio radno vrijeme tijekom utakmica Hrvatske na SP-u 2026.

Grad Varaždin donio je odluku kojom se utakmice hrvatske nogometne reprezentacije na Svjetskom prvenstvu 2026. godine proglašavaju događajima od sportskog i turističkog značaja za grad. S obzirom na to da…
Dvojac s ivanečkog područja “oprao” preko milijun eura i oko 100 tisuća švicarskih franaka?!

Dvojac s ivanečkog područja “oprao” preko milijun eura i oko 100 tisuća švicarskih franaka?!

Policijski službenici Službe kriminalističke policije Policijske uprave varaždinske proveli su kriminalističko istraživanje nad dvojicom muškaraca starosti 73 i 38 godina, zbog sumnje u počinjenje kaznenog djela pranja novca. Kako se…
Žena iz okolice Varaždina prevarena za više tisuća eura. U policiji su otkrili kako

Žena iz okolice Varaždina prevarena za više tisuća eura. U policiji su otkrili kako

Policijski službenici Policijske uprave varaždinske kontinuirano zaprimaju  prijave oštećenih osoba nekim od oblika internet prijevare. Tako je zaprimljena prijava ženske osobe da je prevarena pri trgovanju dionicama. Ona je tijekom…