Integracija državljana trećih zemalja na tržište rada i u društvenu zajednicu
- Varaždinska županija
- 29. studenoga 2024.
Nakon prošlogodišnjeg izdanja Makerthona u kojem je sudjelovalo više od 130 mladih inovatora, udruga Makerspace Varaždin i ove godine organizirala je ovo specifično natjecanje, na kojem su se timovi natjecali u izradi inovativnog rješenja i fizičkog proizvoda za rješenje nekog problema u zajednici. Novost natjecanja je bila da su u udruzi uveli proces pred-selekcije natjecatelja, na koji su se natjecatelji prijavljivali idejnim rješenjima za zadani problem, a komisija je onda odabrala 14 finalista koji su pristupili trotjednom dijelu natjecanja prilikom kojeg su izrađivali prototipove svojih inovativnih rješenja.
Ove godine Makerthon se fokusirao na problem loše i nepravovremene komunikacije, koja uzrokuje gubitke do 30% resursa. Natjecatelji su osmislili proizvode koristeći LoRa mrežu kako bi unaprijedili komunikaciju u raznim područjima poput poljoprivrede, zdravstva i upravljanja resursima.
Makerspace Varaždin je udruga pokrenuta 2021. godine, a u njihovom prostoru u sklopu Tehnološkog parka Varaždin se nalazi oprema za 3D skeniranje, 3D printanje, tu su i laserski rezači, CNC strojevi, alati za obradu drva, metala i alata te uređaji za programiranje elektroničkih uređaja. Prostor je kolaborativan, dakle svi stanari Tehnološkog parka Varaždin te svi članovi udruge ga moru koristiti, a služi i u edukativne svrhe te se u njemu održavaju i brojne radionice.
– Ove godine Makerthon je zabilježio rekordan broj prezentacija fizičkih prototipova, što do sada nismo imali priliku vidjeti. Posebno je impresivno što su mladi ljudi iz Hrvatske, u tako kratkom vremenu, uspjeli razviti funkcionalne prototipove. To ne samo da pokazuje njihovu kreativnost i tehničke vještine, već i potvrđuje snagu zajedničkog rada i inovativnosti u rješavanju stvarnih problema. – ispred komisije se svima obratio predsjednik udruge Makerspace Varaždin, Goran Kanižaj, a osim njega komisiju su još činili Snježana Križanić, Vedran Bubalo, Ante Medić te Goran Hacek.
U kategoriji srednjih škola, prvo mjesto je osvojila ekipa SOV-A sastavljena od učenika Vito Kosovec te Ivan Tisanić. Oni su naime, osmislili sustav SOV-A (Sustav opservacije vatre – model A) koji je osmišljen za ekonomičnu i brzu detekciju šumskih požara putem mreže modula opremljenih senzorima za dim i temperaturu. Moduli se postavljaju u krošnje stabala pomoću dronova, čime se smanjuje potreba za infrastrukturom i održavanjem.
U “odrasloj” konkurenciji bilo je puno različitih radova, te je komisija imala tešku zadaću pri odlučivanju o pobjedniku, no prevagnule su sitnice. Treće mjesto osvojio je tim ePark 2, drugo mjesto osvojio je tim Hydro FLoRa, dok je prvo mjesto osvojio tim BeeGuard.
Tim BeeGuard, predvođen Ivanom Basanovićem, osmislio je sustav za unapređenje praćenja uvjeta unutar pčelinjaka, posebno temperature i razine vode, koristeći senzore povezane putem LoRa mreže. Senzori automatski bilježe ključne parametre te upozoravaju pčelare na potencijalne probleme poput nedostatka vode ili ekstremnih temperatura. Pobjednički tim je osvojio “ček” s nagradom u iznosu od 3.000,00 €.
Makerthon organizira udruga Makerspace Varaždin u suradnji s Fakultetom organizacije i informatike, Urban mobility RIS HUB Croatia i Invento Capital Partners. Iz udruge ističu da im je izuzetno drago da su ovaj projekt podržali i Grad Varaždin te Varaždinska županija koji su prepoznali Makerthon kao javnu potrebu te financijski podržali cijeli ovaj projekt.
Makerspace posebno ističe da su ove godine primili pismo potpore iz Ureda predsjednika Republike Hrvatske. U pismu se naglašava važnost Makerthona u promicanju tehničke kulture, razvoju digitalne pismenosti te poticanju mladih na stvaranje inovativnih rješenja za bolje društvo. Ovo priznanje dodatna je potvrda truda i rada svih uključenih u ovaj projekt.