U Varaždinu obilježena 35. godišnjica pogibije 12 hrvatskih policajaca u Borovu Selu

U Varaždinu obilježena 35. godišnjica pogibije 12 hrvatskih policajaca u Borovu Selu

U povodu 35. obljetnice pogibije 12 hrvatskih policajaca u Borovu Selu 2. svibnja 1991. godine, u subotu je kod Križa zahvalnosti u Varaždinu održano komemorativno obilježavanje u organizaciji Udruge dragovoljaca i veterana Domovinskog rata, koju predvodi predsjednik Branko Družinić.

Komemoraciji su prisustvovali gradonačelnik Grada Varaždina dr. sc. Neven Bosilj, predsjednik Gradskog vijeća Lovro Lukavečki, izaslanik potpredsjednika Vlade i ministra hrvatskih branitelja Josip Slaćanin, izaslanik župana Varaždinske županije i gradonačelnik Novog Marofa Siniša Jenkač, izaslanstvo Policijske uprave varaždinske, roditelji i članovi obitelji poginulih i nestalih hrvatskih branitelja i predstavnici udruga proizašlih iz Domovinskog rata s područja Varaždinske županije.

Okupljeni su kod Križa zahvalnosti položili vijence i zapalili svijeće u znak trajnog sjećanja na poginule hrvatske policajce.

Gradonačelnik Grada Varaždina dr. sc. Neven Bosilj podsjetio je na početke Domovinskog rata i ulogu hrvatske policije kao prve obrambene snage, istaknuvši krvavi Uskrs i prvu žrtvu Domovinskog rata, hrvatskog policajca Josipa Jovića.

„Mjesec dana nakon toga, 2. svibnja, prije točno 35 godina, u Borovu Selu ubijeno je 12 pripadnika hrvatske policije. Mislim da je ovo prilika da kažemo jedno veliko hvala hrvatskoj policiji i svim redarstvenicima na svemu što su učinili za hrvatsku domovinu. Važno je napomenuti da je varaždinska policija dala nemjerljiv doprinos obrani. Od Borova Sela krenule su smjene u Vukovaru. Bilo je više od 200 naših varaždinskih policajaca tamo, od kojih je, nažalost, 21 poginuo, četvero se još vodi kao nestalo, a više od 60 ih je bilo ranjeno. Još jednom zahvaljujem svim hrvatskim braniteljima i policajcima te želim da se takve stvari više nikada ne ponove.“ – rekao je gradonačelnik.

Gradonačelnik Novog Marofa i izaslanik župana Siniša Jenkač također je odao počast poginulim policajcima te istaknuo važnost trajnog čuvanja sjećanja na njihovu žrtvu.

„Ubojstvo 12 hrvatskih redarstvenika bio je namjeran i promišljen zločin koji je jasno pokazao tadašnji smjer djelovanja velikosrpske politike i pobunjenih snaga. Kroz rat i nasilje nastojali su ostvariti svoje političke ciljeve, ali, srećom, u tome nisu uspjeli. Hrvatska vojska na čelu s dr. Franjom Tuđmanom u kratkom se vremenu organizirala, opremila i oslobodila okupirana područja, što je potvrđeno 1995. godine oslobođenjem cijele Hrvatske. Unatoč tadašnjem nedostatku međunarodne potpore, Hrvatska je uspjela pokazati istinu i izboriti se za svoju slobodu, a hrvatski narod još jednom je potvrdio svoju odlučnost u obrani vlastite države“ –  rekao je Jenkač.

Važno je da se ovdje okupljamo i dostojanstveno prisjećamo 35. obljetnice masakra i ratnog zločina, napomenuo je izaslanik potpredsjednika Vlade RH i ministra hrvatskih branitelja Josip Slaćanin.

„Temelj Hrvatske vojske i hrvatske države bila je upravo hrvatska policija, koja je 1990. godine prva stala u zaštitu slobode i sigurnosti građana. Naša trajna obveza je čuvati sjećanje na Domovinski rat i na sve koji su za slobodu dali najviše. Upravo zato Ministarstvo hrvatskih branitelja kontinuirano podupire rad udruga i njegovanje kulture sjećanja. Dragi prijatelji, braćo i suborci, želim vam svima puno zdravlja i snage. Našim poginulim hrvatskim policajcima neka je vječna slava i hvala“ – istaknuo je Slaćanin.

Molitvu za sve poginule i preminule branitelje te civilne žrtve Domovinskog rata predvodio je velečasni Stjepan Najman, župnik Župe sv. Nikola iz Varaždina.

Povezane vijesti

Predstavnici Grada Varaždina na partnerskom sastanku u Španjolskoj

Predstavnici Grada Varaždina na partnerskom sastanku u Španjolskoj

Predstavnici Grada Varaždina sudjelovali su na međunarodnom partnerskom sastanku i studijskom posjetu u sklopu projekta InterACT Green, koji se provodi u okviru Europske urbane inicijative. Susret je održan na području…
Na Facebooku prijetio policajcima. U zatvoru je

Na Facebooku prijetio policajcima. U zatvoru je

Općinsko državno odvjetništvo u Varaždinu podiglo je optužnicu pred Općinskim sudom u Varaždinu protiv državljanina Republike Hrvatske (2000.) zbog kaznenog djela prijetnje. Optužnicom se 25-godišnjaku stavlja na teret da je…
U ovim varaždinskim ulicama kreće posebna regulacija prometa

U ovim varaždinskim ulicama kreće posebna regulacija prometa

Grad Varaždin obavještava građane, stanare, poslovne korisnike i sudionike u prometu da će se od danas, 23. lipnja do 28. kolovoza 2026. godine, u više faza, izvoditi radovi na izgradnji…