Hrvatska prva po pretilosti, druga po smrtnosti od raka u EU-u

Hrvatska prva po pretilosti, druga po smrtnosti od raka u EU-u

Hrvatska je prva po pretilosti, druga po smrtnosti od raka i peta po pušenju u Europskoj uniji, navodi se u izvješću Organizacije za ekonomsku suradnju i razvoj (OECD). 

Po smrtnosti od raka lošija samo Mađarska 

Hrvatska je 2019. imala 311 slučajeva smrti od raka na 100.000 stanovnika, 25% više od prosjeka Europske unije. Lošija je samo susjedna Mađarska.

Najčešći uzroci smrtnosti od raka među muškarcima 2019. bili su rak pluća, uključujući dušnik i dušnice (2013 smrtnih slučajeva), debelog crijeva (1264) i prostate (809).

 Kod žena su najčešći uzroci bili rak pluća (870 smrtnih slučajeva), debelog crijeva (839) i dojke (757).

Procijenjena incidencija raka u Hrvatskoj približno je jednaka prosjeku EU-a, ali Hrvati mnogo manje od prosjeka Unije sudjeluju u programima za rano otkrivanje raka dojke, vrata maternice i debelog crijeva. Na to se rjeđe odazivaju stanovnici u ruralnim područjima te nižeg stupnja obrazovanja i dohotka, stoji u izvješću OECD-a.  

U vrhu po pretilosti i pušenju

U izvješću također piše da Hrvatska ima veću stopu pretilosti ili prekomjerne tjelesne težine nego ijedna druga država članica EU-a, a u samom je vrhu i prema udjelu pušača.

Pušenje, prekomjerna tjelesna težina i pretilost te onečišćeni zrak veći su čimbenici rizika od raka u Hrvatskoj nego u drugim članicama EU-a.

Iznadprosječna smrtnost od raka, ograničen pristup liječenju 

Kvaliteta liječenja raka u Hrvatskoj niža je nego u drugim državama članicama EU-a. Prema procjenama IHME-a (Institute for Health Metrics and Evaluation) 2019. je zbog raka izgubljeno 282.113 godina života ili 6641 na 100.000 stanovnika, 15 posto više od prosjeka EU-a (5717) u istoj godini. 

Istovremeno su ukupni troškovi liječenja raka za 11 posto veći od prosjeka bloka.

U izvješću se upozorava da nedostatak zdravstvenih radnika i medicinske opreme ograničavaju pristup liječenju raka u Hrvatskoj.

Što Hrvatska čini?

Hrvatska je u prosincu 2020. predstavila Nacionalni strateški okvir protiv raka od 2020. do 2030. Iste godine je postala prva članica EU-a koja je uvela nacionalni probir za rano otkrivanje raka pluća. Napredovalo se u organizaciji palijativne skrbi, ali nedovoljno, navodi se u izvješću.

Hrvatima su besplatno dostupna dva cjepiva za smanjenje incidencije infekcija povezanih s rakom: cjepivo protiv virusa hepatitisa B, koji se povezuje s rakom jetre, i cjepivo protiv humanog papiloma virusa (HPV), koji se povezuje s rakom vrata maternice i drugim vrstama raka, dodaje OECD.

Foto/Ilustracija: zg

Povezane vijesti

Dan otvorenih vrata EU projekata provedenih u Varaždinu

Dan otvorenih vrata EU projekata provedenih u Varaždinu

Ministarstvo regionalnoga razvoja i fondova Europske unije Republike Hrvatske i ove godine nastavlja promovirati projekte koji su sufinancirani sredstvima Europske unije te će se u razdoblju od 05. do 20.…
Uzrokuju li mobiteli rak? Ovo su rezultati dosad najvećeg istraživanja

Uzrokuju li mobiteli rak? Ovo su rezultati dosad najvećeg istraživanja

Korištenje mobilnih telefona ne povećava rizik od razvoja raka, pokazalo je dosad najopsežnije istraživanje na tu temu koje je naručila Svjetska zdravstvena organizacija. “Analizirali smo i saželi sve znanstvene dokaze…
EU namjerava kazniti vlasnika Plive zbog omalovažavanja konkurencije

EU namjerava kazniti vlasnika Plive zbog omalovažavanja konkurencije

Europska komisija izreći će u idućim tjednima kaznu izraelskoj farmaceutskoj tvrtki Teva zbog omalovažavanja konkurentskog proizvoda njezinom lijeku za multiplu sklerozu Copaxone, rekli su upućeni izvori kako prenosi Hina. Dugotrajni…