Na Odjelu za neurologiju Opće bolnice Varaždin otvorena moderna Jedinica za liječenje moždanog udara
- GradoviGradovi i OpćineNASLOVNA
- 2. veljače 2023.
Na Odjelu za neurologiju Opće bolnice Varaždin otvorena je moderna Jedinica za liječenje moždanog udara, a svečanosti su uz sadašnje i bivše djelatnike odjela nazočili i župan Varaždinske županije Anđelko Stričak, saborski zastupnik Siniša Jenkač, gradonačelnik Grada Varaždina dr.sc. Neven Bosilj, predsjednik Županijske skupštine dr.sc. Josip Križanić, pročelnica Upravnog odjela za zdravstvo, socijalnu skrb, civilno društvo i hrvatske branitelje Ljubica Božić, ravnatelj Opće bolnice Varaždin dr.sc. Damir Poljak, njegov zamjenik dr. Marko Hlebar, voditeljica Odjela za neurologiju doc.prim.dr.sc. Spomenka Kiđemet Piskač kao i prof.dr.sc.Zdravka Poljaković, pročelnica Zavoda za intenzivno liječenje i cerebrovaskularne bolesti Klinike za neurologiju KBC Zagreb, ujedno i predsjednica Hrvatskog neurološkog društva, ravnatelji zdravstvenih ustanova te mnogi drugi.
Glavni cilj rekonstrukcije i opremanja Jedinice za liječenje moždanog udara u Bolnici je poboljšanje postojećih sadržaja odjela Neurologije za organizaciju intenzivne njege/skrbi/liječenja pacijenata s pojačanim cerebrovaskularnim bolestima. Tijekom 2021. godine izvršeni su radovi na rekonstrukciji Jedinice za liječenje moždanog udara, koji su se sastojali od građevinsko-obrtničkih radova, instalacija vodovoda i odvodnje, elektrotehničkih instalacija i strojarskih radova.
Jedinice za liječenje moždanog udara od sada je opremljena suvremenom ugradbenom opremom, respiratorima, stanicom za centralni nadzor pacijenata, medicinskim aparatima, bolesničkim krevetima, namještajem i ostalom opremom neophodnom za liječenje moždanog udara
Doc.prim.dr.sc. Spomenka Kiđemet Piskač je istaknula kako je ovaj čitav tjedan posvećen moždanom udaru, s naglaskom na moždani udar kod žena koji u cijeloj Hrvatskoj već petu godinu zaredom obilježava se kao Dan crvenih haljina.
– Odjel neurologije u varaždinskoj bolnici djeluje kao samostalna jedinica još od 1982. godine i kroz godine se razvijao, kako stručno, tako i kadrovski, a u ovoj smo zgradi od 2000. godine i imamo stacionarnu i polikliničku djelatnost.
Ovaj tjedan puno pričamo o moždanom udaru, pa smo jučer imali predavanje u Županijskoj palači, a sutra ćemo ispred palače postaviti štand, kako bismo to posebno obilježili.
Moždani udar je stanje koje iznenada, kao grom, pogađa osobu i može ju pogoditi u svakoj životnoj dobi. Varaždinska Neurologija moždani udar još od 2007. godine liječi trombolitičkom terapijom, a to je danas najmodernije liječenje za moždani udar i to su smjernice i Hrvatskog i Europskog neurološkog društva. Zahvaljujući odličnoj suradnji s kliničkim bolničkim centrom Rebro i pročelnicom Zavoda za intenzivnu neurologiju prof. Poljaković, svi naši pacijenti promptno idu u KBC Rebro na endovaskularno liječenje.
U svemu nam je tome nedostajala jedna ključna karika, a to je adekvatno opremljen prostor za zbrinjavanje pacijenata s moždanim udarom jer su sva provedena istraživanja pokazala da je zbrinjavanje bolesnika s moždanim udarom najbolje ako se obavlja u Jednici za liječenje moždanog udara, što povećava preživljenje.
Moždani udar danas je prisutan u sve mlađoj životnoj dobi, a trećini bolesnika koji prežive moždani udar zaostaje neki neurološki deficit.
Liječnici i medicinske sestre su sve ove godine predano brinuli o našim bolesnicima, bez obzira na prostorne i druge uvjete koji su nas snašli i na tome zahvaljujem svim našim djelatnicima. Ovo je projekt koji traje godinama i zahvaljujem Ravnateljstvu OBV koje je prepoznalo rad i trud djelatnika Neurologije i pokrenulo rad ove Jedinice te Varaždinskoj županiji koja je osigurala financijska sredstva. Ovaj je prostor opremljen svim potrebnim uređajima, respiratorima, monitorima i ostalim, kako bismo osigurali najbolju skrb za naše bolesnike s moždanim udarom– rekla je Kiđemet Piskač.
Župan Anđelko Stričak je izrazio veliko zadovoljstvo uređenjem i opremanjem ove jedinice.
– Ovu smo godinu proglasili godinom zdravstva u Varaždinskoj županiji. O tome nam govore sve investicije, a između ostalog i ova. Dobar rezultat čine osim prostora i dijagnostičkih odnosno medicinskih aparata, prije svega ljudi. Stoga veliko hvala svim našim zaposlenicima u svim zdravstvenim ustanovama koji prema svim našim građanima koji zatraže liječničku pomoć pristupaju zaista s puno topline i ljubavi. Isto tako, svaka investicija se nalazi u sredini trokuta želja, potreba i mogućnosti, a ovdje imamo priliku vidjeti kako se sve to poklopilo. Naravno da tu ne stajemo kada govorimo o varaždinskoj bolnici, naime u sljedećih desetak dana mediji i svi naši ravnatelji bit će pozvani da obiđemo OHBP i njenu bolnicu te da svi budu informirani o načinu rada jer ti su prostori pred otvaranjem. Bitno za naglasiti i pohvaliti je i rad našeg Savjeta za zdravlje budući da svjedočimo brojnim njihovim inicijativama i akcijama kojima djeluju preventivno kako bi naši građani unaprijed bili upoznati ukoliko se pojave neki simptomi da je to znak da moraju zatražiti određeni preventivni pregled. Sada na području Varaždinske županije najvjerojatnije 100 žena ima rak dojke i ti podaci pokazuju koliko je bitno preventivno djelovati i educirati sve naše građane – naznačio je župan.
Ravnatelj Opće bolnice Varaždin dr.sc. Damir Poljak se zahvalio županu i Varaždinskoj županiji na financiranju ovog vrijednog projekta.
-Iako formalno nije u strukturi organizacijskoj jedinica moždanog udara onaj organizacijski dio koji nam je potreban, upravo ta priča govori o našim neurolozima, o našim djelatnicima odjela za neurologiju koliko su oni predani svom poslu, koliko žele slijediti sve ono što se radi kvalitetno u hrvatskoj i svijetu da slijedimo trendove usprkos administrativnim stvarima koje treba i koje će se posložiti.
Hvala županiji i županu na financiranju ovog vrijednog projekta
Još prošle godine ovdje su nam bili pacijenti koje smo liječili od covida, a danas je ovo prekrasan prostor koji daje pogled u budućnost za liječenje.
Hrvatsko neurološko društvo napisalo je „tako krhka a tako snažna“ , upravo je to odjel za neurologiju Opće bolnice Varaždin, koja svojim iskorakom u kvaliteti liječenja naših pacijenata ima dobrobit cijele županije ali i cijele regije, jer smo mi regionalna bolnica, daje dodatnu nadstandardnu i dodatnu kvalitetu liječenja.
Hvala županiji koja je uložila gotovo preko 400 000 eura u ovaj objekt u građevinskim radovima i opremanju. Nadam se da ćemo i dalje nastaviti sa svim kvalitetnim projektima uz pomoć županije te im na tome unaprijed zahvaljujem- rekao je Poljak.
Svoje zadovoljstvo iskazala je i predsjednica Upravnog vijeća Opće bolnice Varaždina Sanja Mihalić.
– Riječ je o projektu od vitalne važnosti za našu bolnicu, točnije za Odjel za neurologiju koji postaje ravnopravan u liječenju akutnog moždanog udara naspram tercijarnim centrima. Kao što znamo, moždani udar je jedan od vodećih uzroka smrtnosti i invaliditeta današnjice. Djelatnici Odjela za neurologiju, medicinske sestre i tehničari, liječnice i liječnici do sada su uspijevali liječiti ovu čestu i tešku bolest, no sigurni smo kako će to sada u ovim novim prostorima i s novom opremom biti znatno jednostavnije i učinkovitije.
Pohvale je uputila i prof.dr.sc.Zdravka Poljaković, pročelnica Zavoda za intenzivno liječenje i cerebrovaskularne bolesti Klinike za neurologiju KBC Zagreb, ujedno i predsjednica Hrvatskog neurološkog društva.
– Željela bih svima čestitati na ovom velikom koraku, svi znamo koliko je jedinica za liječenje moždanog udara značajan iskorak u smislu zbrinjavanja i kvalitete zbrinjavanja. I zaista kako je spomenka rekla to je samo prostor, samo uređaji. Ali taj prostor, ti uređaji, ta dodatna edukacija koju svi ljudi koji rade u tim jedinicama prolaze – to iskustvo u konačnici rezultira sa značajno boljim ishodima liječenja. I zato za sve bolesnike koji dođu kod nas na endovaskularne zahvate i trombektomiju – sad imamo jedno sigurno i primjereno mjesto gdje se mogu vratiti, nastaviti svoje zbrinjavanje. Učiniti taj zahvat je jedan mali korak ali sve ono što slijedi poslije je zapravo pravo liječenje.
Ono što nama kao hrvatskom neurološkom društvu još preostaje jest priznavanje jedinice za liječenje moždanog udara u smislu formalizacije tih jedinica u pravilniku koje u suštini ne postoji- rekla je prof.dr.sc. Poljaković.