„Dan crvenih haljina“ u Varaždinskoj županiji: Vodite brigu o svojem zdravlju!

„Dan crvenih haljina“ u Varaždinskoj županiji: Vodite brigu o svojem zdravlju!

Na Franjevačkom trgu u Varaždinu danas je, prvog petka u veljači, sve bilo posvećeno podizanju svijesti o moždanom udaru i specifičnostima ove bolesti kod žena. Drugu godinu zaredom održana je javnozdravstvena akcija „Dan crvenih haljina“ u organizaciji Savjeta za zdravlje Varaždinske županije, Odjela za neurologiju Opće bolnice Varaždin i resornog županijskog upravnog odjela za zdravstvo, a u suradnji sa Sveučilištem Sjever te uz podršku patronažnih sestara Doma zdravlja i djelatnika Doma za starije i nemoćne osobe Varaždin.

Koliko je akcija važna, dovoljno govori podatak da je na Odjelu za neurologiju Opće bolnice Varaždin prošle godine bilo oko 800 pacijenata hospitaliziranih nakon moždanog udara.

– Moždani udar je bolest koja pogađa sve životne dobi i oba spola, međutim ženski spol ima dodatne faktore rizika. Ono na što ne možemo utjecati su spol, genetika i obiteljska sklonost, no na veći dio faktora možemo utjecati. To je naš stil života: treba prestati pušiti, redovno se kretati, paziti na prehranu, izbjegavati alkohol, stres i druge čimbenike. Uz to se mogu detektirati i liječiti drugi faktori rizika, a to su bolesna stanja poput krvnog tlaka, šećera i povišenih masnoća u krvi. Danas postoji izuzetno dobro, trombolitičko liječenje kojim se, pojednostavljeno rečeno, pacijentu daje lijek kojim se otapa krvni ugrušak. Međutim, da bi se to moglo napraviti, potrebno je da pacijent dođe u kratkom periodu, unutar četiri do pet sati. Sada imamo i modernu Jedinicu za liječenje moždanog udara koja će dodatno poboljšati skrb o bolesnicima, ali važno je doći na vrijeme – istaknula je voditeljica Odjela neurologije doc. prim. dr. sc. Spomenka Kiđemet-Piskač, ujedno predsjednica Savjeta za zdravlje Varaždinske županije.

Upravo je brza reakcija bila presudna za 59-godišnju Katu Brlek iz Varaždina, koja je u lipnju prošle godine doživjela moždani udar nakon kojeg se uspješno oporavila.


– Toga dana sam s kćeri sjedila za stolom i odjednom više nisam mogla ustati. Pozvala sam supruga koji je primijetio da me „zanosi“ na jednu stranu, pa su me odmah prebacili u bolnicu. Nisam mogla sama ni jesti. Srećom, dobila sam lijek koji je otopio ugrušak i oporavak je bio dosta brz, hodala sam već nakon mjesec dana, ali je trebalo puno truda i zalaganja. Danas mi je desna strana tijela još „drvena“, malo sam još nespretna dok hodam, no svjesna sam svega što mi se dogodilo i zahvalna na svemu – ispričala je Kata Brlek.


Studenti Sveučilišta Sjever građanima su na Franjevačkom trgu dijelili letke o karakteristikama i specifičnostima moždanog udara, posebno kod žena, kao i o prevenciji ove bolesti. Pritom je važno zapamtiti kraticu „grom“ koja označava kako moždani udar nastaje: naglo kao grom, a najčešći znakovi su oštećenje govora ili razumijevanje govora (GR), drugo je oduzetost (O) najčešće jedne strane tijela, a „M“ se odnosi na minute i važnost da u što kraćem periodu bolesnik dođe do neurologa.


Medicinske sestre Odjela za neurologiju su svim zainteresiranima mjerile krvni tlak i šećer u krvi, što je također važno redovno kontrolirati.

– Akcijom „Dan crvenih haljina“ pozivamo žene i na redovite sistematske preglede, mjerenje krvnog tlaka i šećera u krvi te ih želimo osvijestiti da je njihovo zdravlje u njihovim rukama. Žene se rjeđe odazivaju na preventivne akcije, pa je cilj današnje akcije da ih osvijestimo da posvete brigu svome zdravlju – istaknula je izv. prof. dr. sc. Marijana Neuberg sa Sveučilišta Sjever i članica Savjeta za zdravlje Varaždinske županije, koja je zahvalila studentima Odjela za sestrinstvo Sveučilišta Sjever na sudjelovanju u akciji.

Akciju su podržali i župan Varaždinske županije Anđelko Stričak, njegova zamjenica Silvija Zagorec, pročelnica Upravnog odjela za zdravstvenu zaštitu, socijalnu skrb, civilno društvo i hrvatske branitelje Ljubica Božić, kao i djelatnici Varaždinske županije.

– Savjet za zdravlje Varaždinske županije radi sjajan posao organizirajući javnozdravstvene akcije kako bi educirali sve naše građane o važnosti vođenja brige o zdravlju i preventivnim pregledima. Dokaz tome je i ova hvalevrijedna akcija, a vjerujem da će naši građani čuti i slušati njihove poruke te voditi brigu o prevenciji moždanog udara – rekao je župan Stričak.

Povezane vijesti

SDP: Hvala svim građankama i građanima koji su doprinijeli pobjedi Zorana Milanovića

SDP: Hvala svim građankama i građanima koji su doprinijeli pobjedi Zorana Milanovića

Jučerašnja izborna pobjeda Zorana Milanovića, novog starog predsjednika, koji je izabran s tri četvrtine glasova hrvatskih građana izraz su volje hrvatskih ljudi kakvu Hrvatsku žele: pravednu zemlju bez pogodovanja interesnim…
Promjene vremena utječu na zdravlje, evo tko se treba posebno paziti

Promjene vremena utječu na zdravlje, evo tko se treba posebno paziti

Oscilacije temperature zraka negativno utječu na zdravlje građana, bez obzira na to koje su dobi. To nije subjektivan dojam, nego znanstveno utemeljena činjenica – vrijeme utječe na naše opće stanje,…
Utorak neće biti sretan dan za vozače

Utorak neće biti sretan dan za vozače

Od idućeg tjedna poskupljuje gorivo. Naime, kako javlja Net.hr Eurosuper će koštati 1,50 eura po litri što je povećanje od tri centa. Nova cijena Eurodizela će biti 1,42 eura po litri, što je poskupljenje od…